ضرورت واکنش فعال به افتتاح سفارت مجازی از سوی آمریکا

حقیقت آن است که تاسیس آنچه آمریکا آن را سفارتخانه مجازی می‌خواند، یک بدعت غیر قانونی در حقوق و روابط بین الملل است که در سکوت حقوقی جمهوری اسلامی، احتمال تبدیل شدن آن به یک رویه و عرف وجود دارد. 

بر اساس ماده 2 کنوانسیون 1961 وین در زمینه حقوق دیپلماتیک و همچنین بر اساس ماده 2 کنوانسیون 1963 وین در زمینه حقوق کنسولی برقراری روابط کنسولی و دیپلماتیک باید بر اساس رضایت متقابل صورت بگیرد. 

دولت آمریکا هم اکنون بدون رضایت و حتی علی رغم مخالفت جمهوری اسلامی تارنمای را تاسیس کرده است که رسما با عنوان حقوقی سفارت، خدماتی را ارائه می‌کند که کار ویژه‌ کنسولگی است. باید دقت داشت که ارائه خدمات کنسولی لزوما به معنای صدور خدمات مستقیم نیست؛ بلکه فراهم کردن هر گونه امکاناتی هر چند حداقلی و در حد راهنمایی یا مانند آن باشد، در حوزه خدمات کنسولی قرار گرفته و لذا باید تابع مقررات کنوانسیون 1963 وین باشد. 

نکته دیگر اینکه ادعای دولت آمریکا مبنی بر «غیر رسمی» بودن این تارنما و همچنین سخنانی چون «سلب مسئولیت» بیشتر به لطیفه شبیه است تا واقعیت.
اولا کاربرد مفاهیمی چون «سلب مسئولیت» بیشتر مناسب سایت‌های کاربر محور است تا یک سایت وابسته به دولت. ثانیا، بر اساس مستندات موجود در خود سایت از جمله اعتراف به وابستگی تارنما و نیروهای گرداننده آن به وزارت خارجه آمریکا، استفاده از دامنه gov که دامنه رسمی دولت آمریکا است، پیام هیلاری کلینتون در افتتاح سایت و اینکه هدف ایجاد پل و ارتقاء تفاهم بهتر بین دو کشور و مردم این دو کشور است کاملا" رسمی بودن چنین تارنمایی را نشان می‌دهند. قطعا فردی نیز به عنوان سفیر مجازی تعیین شده که از خانم کلینتون حکم گرفته است! 
از این روست که وابستگی آشکار تارنما به وزارت خارجه آمریکا از یک سو و نیز ارائه خدمات کنسولی از سوی دیگر، بهترین سند بر اثبات غیر قانونی بودن اقدام اخیر آمریکاست و به راحتی می‌توان با شکایت به مراجع بین المللی جلوی جاسوسی نوین واشنگتن از تهران را گرفت. روشن نیست که چنین تارنمایی در آینده دور و نزدیک قصد ارائه چه خدمات ناگفته و جمع آوری چه اطلاعاتی را داشته باشد. 

کنوانسیون 1963 وین یک پروتکل اختیاری دارد که به موجب آن، حل و فصل اجباری اختلافات کشورهایی عضو پروتکل درباره مفاد کنوانسیون به عهده دیوان بین الملللی دادگستری Internatinal Court of Justices گذاشته شده است. این پروتکل 48 عضو دارد و لذا دعوی حقوقی فوق الذکر را می‌توان در دیوان مطرح کرد؛ اقدامی که به سرعت باید انجام شود. 

گام‌های اول، طبعا تشکیل یک دادگاه و صدور حکم داخلی علیه اقدام دولت آمریکا و صدور بیانیه اعتراضی وزارت خارجه ایران مبنی بر عدم رضایت خواهد بود. 

/ 2 نظر / 57 بازدید
سهند

شنیده ام که کتابی علیه آقای خاتمی منتشر کرده اید فقط برای اینکه نظر رهبری را هم درباره کتابتان بدانید این لینک را که بیانگر دیدگاه رهبر معظم انقلاب درباره آقای خاتمی در انتهای دوران اصلاحات است را ببینید http://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=3299 و به طور ویژه این جملات ایشان را مورد توجه قرار دهید : لازم است از شخص جناب آقاى خاتمى هم صميمانه تشكر كنم. اين را به شما دوستان بگويم، به خود ايشان هم شايد بارها گفته‏ام؛ در طول هشت سالى كه ما با ايشان به‏طور مستمر و مداوم در ارتباط بوديم، رفاقت و صميميت ما با ايشان روزافزون بوده؛ خدا را شكر. الان پيوند عاطفى و محبت‏آميزى كه بين بنده و آقاى خاتمى هست، از آنچه در هشت سال پيش بوده، بمراتب مستحكم‏تر است؛ و اين ناشى از خصوصياتى است كه من در اين مدت در ايشان حس كردم. تدين و پايبندى و نجابت و روحيه‏ى نجيب ذاتىِ ايشان واقعاً جزو امتيازات و خصال برجسته در ايشان است.... من هميشه در اين مدت شماها را دعا كرده‏ام. آقاى خاتمى را حداقل در هر شبانه‏روز يك بار دعا كرده‏ام؛ يعنى در تمام اين مدت شايد هيچ شب و روزى نبوده كه من شخص ايشان را دعا نكنم

سهند

حرف من این بود که مقام معظم رهبری بر خلاف شما دوره اصلاحات را خیانت بار نمی دانند و گرنه در پایان این دوره چنین مطالبی را نمی گفتند ( البته اختلاف نظر شاید وجود داشته باشد )در ثانی ایشان چندین بار گفته اند که مواضع رهبری همان است که در سخنرانی های رسمی بیان می شود و شان رهبری ایجاب می کند که جز این باشد . من کتاب شما را ندیده ام اما به هر حال محتوای آن را از عنوانش می شود حدس زد .