انتشار کتاب «سودای سکولاریسم»

کتاب «سودای سکولاریسم»‌ به قلم «سید یاسر جبرائیلی» که به زندگی و کارنامه «سید محمد خاتمی» پرداخته منتشر شد.

کتاب «سودای سکولاریسم»‌ به قلم «سید یاسر جبرائیلی» که به واکاوی جریان سکولاریسم در ایران بر مبنای زندگی و کارنامه «سید محمد خاتمی» پرداخته، از سوی انتشارات خبرگزاری فارس راهی بازار نشر شد.

برای هماهنگی سفارشات می توانید با شماره تلفن 88913277-021 تماس حاصل فرمائید. هزینه ارسال رایگان است.
شرایط تخفیف:
برای سفارش های رسیده از 10 نسخه به بالا 10 درصد، از 100 نسخه به بالا 20 درصد و از 500 نسخه به بالا 30 درصد تخفیف لحاظ خواهد شد.
آنگونه که در مقدمه کتاب آمده،‌  «سودای سکولاریسم»، مشتمل بر هفت فصل است. در فصل نخست با عنوان «سکولاریسم اسلامی»، مبانی نظری کتاب که در حقیقت عقبه فکری جریان برانداز در ایران است تبیین شده و سپس نگارنده طی نظریه «توحید و شرک در سیاست»، امکان و امتناع سکولاریزه شدن اسلام را از منظر بنیادی ترین اعتقاد اسلامی یعنی توحید،‌ بررسی کرده است. 

فصل دوم،‌ «فرزند آیت الله»،‌ به بررسی ویژگی های خانوادگی خاتمی، شرایط سیاسی دوران کودکی او،‌ روند تحصیلات،‌چگونگی شکل گیری ایده جدایی دین از سیاست در ذهن خاتمی و نهایتا به نسبت او با انقلاب اسلامی و نقشش در رویدادهای پیش از انقلاب می پردازد.
فصل سوم، «از کیهان تا کیان»، با بازگشت خاتمی از آلمان به ایران آغاز می شود. در این فصل خواننده با چگونگی رشد خاتمی در هرم قدرت نظام آشنا می شود. فصل سوم، یک تئوری کلی برای تحلیل منازعات سیاسی در ایران پس از انقلاب به دست می دهد و به روایت این منازعات و نقش خاتمی در آنها نیز می پردازد. در همین فصل است که مخاطبان کتاب،‌ با جریان متبوع خاتمی نیز آشنا و همراه می شود. پایان فصل سوم، آغاز فاصله گرفتن خاتمی و یارانش از مبانی انقلاب اسلامی و تلاش های این طیف برای تئوریزه و عملیاتی کردن «سکولاریسم اسلامی» است.

در مطلع فصل چهارم-‌ «آقای رئیس جمهور»- نویسنده به چگونگی کاندیدا شدن خاتمی در انتخابات هفتم ریاست جمهوری و علل پیروزی وی پرداخته و در ادامه، با ذکر مبانی نظری جریان اصلاحات،‌ رویکرد و عملکرد سیاسی خاتمی و دولتش طی سال های 76 تا 84 را مورد بررسی قرار داده است. در پایان فصل، علل ناکامی جریان اصلاحات در سکولاریزاسیون نظام ایران و تضعیف ولایت فقیه موشکافی شده است.
«شال سبز» عنوان فصل پنجم است که به‌ روایت تحلیلی اقدامات خاتمی و جریان همسویش پس از پایان دوران حاکمیت اصلاح طلبان بر قوای مجریه و مقننه می پردازد و استناداتی درباره تدارک این طیف برای دست زدن به یک انقلاب رنگی در جریان انتخابات ریاست جمهوری دهم ارائه می کند. در ابتدای بخش مباحثی نظری درباره ماهیت انقلاب رنگی آمده و سپس تلاش های جریان سکولار با محوریت خاتمی برای زمینه سازی انقلاب رنگی مستند شده است. پس از آن، کتاب وارد روایت و تحلیل حوادث پس از انتخابات دهم و فتنه 88 می شود و این فصل با علل ناکامی جریان سکولار و پایان حیات سیاسی خاتمی در کالبد جمهوری اسلامی خاتمه می یابد.
مولف در فصل ششم،‌ به حاشیه هایی از زندگی سیاسی خاتمی پرداخته  که بعضا با تردیدهایی همراه بوده اما چون استناداتی محکم داشته و یا از سوی خاتمی تکذیب نشده اند،‌ برای اطلاع خوانندگان بدانها پرداخته شده است.

هدف فصل هفتم،‌ آسیب شناسی ضعف های موجود در ساختار سیاسی جمهوری اسلامی است که در نتیجه آنها،‌ جریان سکولار و افرادی چون خاتمی ظرفیت و توان بحران سازی و فتنه انگیزی علیه سیستم را پیدا کرده اند و در صورت ادامه وضع موجود، پیدا خواهند کرد. آن ضعف های ساختاری تئوریزه شده اند و نویسنده در پایان، با ذکر خلاءهای سیستمیک مربوطه، ‌متخصصان و دانشجویان علوم سیاسی را به مطالعه علمی و ارائه راهکارهایی برای برطرف کردن آنها دعوت نموده است.

/ 3 نظر / 64 بازدید
یه نفر

سلام خداوکیلی موقعی که محمد خاتمی رئیس جمهور بود شما چند سالتون بود؟ صمنا بذار مهر مدرکت خشک بشه عزیز (واقعا متاسفام برای وضعیت این کشور که هر کس می خواد معروف بشه باید کسی رو تخریب کنه که ارشاد می خواد- به نظر شما مشکل کشور ما فقط محمد خاتمی بود؟!!!!)[متفکر] گاهی یک ساعت اندیشیدن بدون تعصب و جبهه گیری بهتر از نوشتن یک کتابه. این و که چاپ کردی اما کتاب های بعدی رو قبل از نوشتن یک ساعت فکر کنی بد نیست. از طرف هم وطنت یک ایرانی این نظر رو پاک نکن! نویسنده باید انتقاد باشه

عبداله

آقای جبرائیلی، گزارشی از کتابتان که چپ برادران در فارس است را خواندم. جالب بود. بعید می‌دانم جواب سوالی را که در پایان القا کرده ایدی ندانید. اما از آنجایی که این کتاب را متاثر از نوع کمبود و محدودیت فهمی‌ می‌دانم و از سو‌ی دیگر نویسنده را نویسنده را در تاریکی‌ مطلق نمی‌بینم بر به عنوان یک مسلمان ایرانی‌ مناسب دیدم که پاسخ به پرسش القا شده شما را بگویم. البته این جواب محدود به فهم من است اما اگر نگویم بعضی‌ از دست اندرکاران فهم مردم مملکتی که اکثرا طرفدار فرزند زهرا (س) هستن رو در حد خودشان میداند. سوال عالی‌: «در آسیب شناسی موضوع تحقیق حاضر بی تردید اساسی ترین پرسشی که به ذهن متبادر می شود آن است که، به چه دلیل شخصیتی چون سید محمد خاتمی فرصت و امکان این را می یابد که ظرفیت و توان بحران سازی علیه سیستم را در خود انباشت کند؟». جواب خلاصه: قبل از هر چیز دقت شود این سوال چندان تهدید اشخاص نیست بلکه بسیار تحقیر سیستم است. اولاً انسان که مخلوق خداوند است فراتر است از سیستمی‌ که مخلوق مخلوق است. انسان سیستم را می‌سزد و میتواند آنرا تغییر دهد، اصلاح کند . . .. حتا نبود کند. سیستم حتا اگر انسان را

عباس رمضانی

سلام بر مرد خستگی ناپذیر چطوری جوون؟ کتاب بسیار وزین و خوبی بود. به واسطه علاقم به شما تهیه کردم و خوندم سرفراز باشید.